خانه » خدمات درمانی کلینیک » آموزش ذهنی » نکاتی برای والدین کودکان با تاخیر در گفتار و زبان

نکاتی برای والدین کودکان با تاخیر در گفتار و زبان

وقتی به رشد فرزندتان فکر می کنید، آیا هیچ یک از سوالات زیر به ذهن شما خطور کرده است؟

چرا فرزند من هنوز صحبت نمی کند؟
آیا کودک من باید بتواند از کلمات بیشتری استفاده کند؟
چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم بهتر صحبت کند؟
چرا نمی توانم فرزندم را خوب درک کنم؟
آیا کودک من به گفتار درمانی نیاز دارد؟

به طور کلی، اگر کودکی در سن ۱۸ ماهگی کمتر از ۱۰ کلمه یا در ۲ سالگی کمتر از ۸۰ کلمه استفاده کند، در رشد گفتار با تأخیر در نظر گرفته می شود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که رشد هر کودک متفاوت است و هیچ قانون سخت و سریعی در مورد تاخیر گفتار و زبان وجود ندارد.

در حالی که برخی از کودکان با مهارت‌های گفتاری و زبانی که به تأخیر می‌افتند رشد می‌کنند، سایر کودکان برای کمک به رشد این مهارت‌ها به درمان با گفتاردرمانی نیاز دارند. هیچ راه دقیقی برای تعیین اینکه فرزند شما کدام مسیر را طی خواهد کرد وجود ندارد، اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به رشد گفتار و زبان کودک خود انجام دهید.

چه فعالیت هایی به تاخیر گفتار کمک می کند؟

خواندن برای فرزندتان : خواندن یکی از مفیدترین و مؤثرترین فعالیت ها برای کمک به کودک با تاخیر در گفتار است. کودکان یاد می گیرند که صداها و گفتار را از طریق تعامل و تقلید تولید کنند، بنابراین خواندن کتاب های متناسب با سن کودکتان هر روز کمک زیادی به رشد او می کند.

آواز خواندن : آیا می دانستید که بسیاری از کودکان قبل از اینکه بتوانند یک جمله کامل را به درستی تولید کنند، می توانند یک آهنگ کامل را بخوانند؟ آواز خواندن می تواند راهی عالی برای تشویق کودکی باشد که با تاخیر گفتار به چالش کشیده شده است، زیرا آواز خواندن در واقع می تواند به تقویت و گسترش دایره لغات کودک کمک کند. در واقع، تحقیقات نشان داده است که تجارب گاه به گاه موسیقی در خانه می‌تواند به رشد زبان کمک کند.

از نی آبخوری استفاده کنید : نوشیدن از نی یا دمیدن هوای آن می تواند به رشد و تقویت عضلات داخل دهان کودک کمک کند. این می تواند به رشد مهارت های گفتار و زبان کمک کند، زیرا کنترل و قدرت عضلات برای تولید گفتار ضروری است. شما همچنین می توانید با استفاده از نی برای دمیدن توپ پینگ پنگ به عقب و جلو به عنوان یک بازی استفاده کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme