خانه » اخبار و دانستنی‌ها » مالتیپل اسکلروزیس و کاردرمانی: تمرینات و برنامه های درمانی

مالتیپل اسکلروزیس و کاردرمانی: تمرینات و برنامه های درمانی

کاردرمانی می تواند به فرد دارای بیماری MS کمک کند علائم را مدیریت کند، فعالیت های روزانه را انجام دهد و تا حد امکان استقلال خود را حفظ کند.

کاردرمانی برای افراد مبتلا به ام اس بر کمک به آنها در انجام وظایف روزانه مانند تا کردن لباس ها، رانندگی تا محل کار و پیاده روی و … تمرکز دارد.

کاردرمانی ام اس چگونه کار می کند

هدف کاردرمانی کمک به فرد در انجام فعالیت های معمول خود است، به این معنی که تمرکز اصلی درمان در بین افراد متفاوت است. در اکثر برنامه ها، کاردرمانگران بر سه حوزه خاص تمرکز می کنند:

-فعالیت های خودمراقبتی، مانند حمام کردن و استفاده از سرویس بهداشتی
-فعالیت هایی مانند پخت و پز، اشتغال همراه با درامد، مراقبت از کودکان
-فعالیت هایی به عنوان اوقات فراغت مانند ورزش، نگهداری از گل و گیاه و …

تمرینات

برخلاف تمرینات سنتی یا فیزیوتراپی، کاردرمانی بر کمک به فرد برای دستیابی به اهداف خاص مانند رانندگی به سمت محل کار یا نشستن روی صندلی بدون درد تمرکز دارد.

هیچ برنامه کاردرمانی یکسانی برای همه وجود ندارد و برنامه تمرینی هر فرد متفاوت خواهد بود. بسته به اینکه اولویت های فرد چگونه تغییر می کند و چگونه بیماری پیشرفت می کند، برنامه های درمانی ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

این تمرینات یک ایده کلی از آنچه از کاردرمانی برای ام اس انتظار می رود ارائه می دهد، اما فرد باید قبل از امتحان کردن در خانه علائم و اهداف خود را با یک کاردرمانگر در میان بگذارد:

بهبود عملکرد فیزیکی

تمرینات تقویتی بر بازیابی یا حفظ قدرت در مناطق خاصی از بدن تمرکز دارند.

ترکیب مناسب تمرینات بسته به نیاز فرد متفاوت است. برخی از آن ها عبارتند از:

-در حالت خنثی روی صندلی بنشینید و پاها را روی زمین قرار دهید. یکی از بازوها را به سمت سقف بلند کنید و دست را مستقیماً به سمت بیرون دراز کنید. آن را پایین بیاورید و از طرف دیگر تکرار کنید. چند بار تکرار کنید.

-در حالت خنثی روی صندلی بنشینید و پاها را روی زمین قرار دهید. در دو دست وزنه سبکی نگه دارید. به آرامی دست ها را به سمت بالا و بالای سر ببرید تا وزنه به سمت سقف برسد. چند بار تکرار کنید.

-با چهار دست و پا روی زمین شروع کنید. یک دست را بلند کرده و به مدت چند ثانیه مستقیماً جلوی صورت نگه دارید. با بازوی دیگر تکرار کنید. سپس این کار را با پاها تکرار کنید و هر پا را مستقیماً از پشت بدن بلند کنید تا با پشت هماهنگ شود.

-روی یک سطح ثابت صاف بایستید. یک پا را به پهلو بلند کنید، آن را صاف نگه دارید اما قفل نکنید. در طرف دیگر تکرار کنید. چندین تکرار انجام دهید.

انطباق حرکات و فعالیت های روزانه

همیشه نمی‌توان کارها و فعالیت‌ها را به همان شکلی که قبلاً انجام می‌داد، انجام داد. در واقع، تلاش برای انجام این کار ممکن است زندگی با ام اس را دشوارتر کند.

یک کاردرمانگر می تواند به فرد کمک کند تا حرکات و فعالیت های معمول خود را متناسب با تغییرات بدن خود تطبیق دهد. چند راه ساده برای اصلاح فعالیت های روزانه عبارتند از:

  • نشسته لباس پوشیدن
  • استفاده از آرنج برای حمایت از بدن هنگام غذا خوردن
  • استفاده از دو دست برای گرفتن لیوان نوشیدنی
  • استفاده از صندلی های مناسب در سرتاسر خانه تا در صورت لزوم حین فعالیت هایی مانند آشپزی بنشینید
  • سر خوردن یا هل دادن اجسام به جای بلند کردن آنها

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme